Reklama

Miejski kamień milowy

Miejski kamień milowy

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Pakt Amsterdamski daje samorządom sposobność wprowadzania na forum UE własnych inicjatyw z pominięciem rządów.
D

Dokument, przyjęty 30 maja w Amsterdamie podczas nieformalnego spotkania ministrów do spraw rozwoju, ma poprawić warunki życia w miastach Europy. Nie chodzi tylko o metropolie.
To przede wszystkim sukces Holendrów, sprawujących przewodnictwo w UE, którzy za jeden z celów prezydencji postawili sobie ustanowienie wspólnotowej Agendy Miejskiej (pakt jest jej częścią). Holandia jako najbardziej zurbanizowany kraj w Europie idealnie nadaje się na laboratorium do testowania rozwiązań korzystnych dla mieszkańców miast. Ale pakt to także zwycięstwo ruchów miejskich i ekologicznych: podpisując dokument, politycy przyznali, że największe wyzwania czekają właśnie w dziedzinach wskazywanych od lat przez aktywistów.
Porozumienie identyfikuje te obszary po raz pierwszy: ograniczenie zanieczyszczeń i zużycia energii, inwestycje w zieleń (więcej parków, ogrodów społecznych, zielonych...

4374

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]