Reklama

Między światami

Między światami

14.12.2020
Czyta się kilka minut
N

Najpierw były „Muzy Młodej Polski” (2014), książka o siostrach Pareńskich: Marynie, Zofii i Elizie. Potem biografia Wyspiańskiego („Dopóki starczy życia”, 2017), który Marynę i Zosię (później Żeleńską) unieśmiertelnił w „Weselu”. Teraz bohaterkami są Gospodyni, Panna Młoda i Marysia z tego arcydramatu. Trylogia o krakowskiej Młodej Polsce? Nie tylko o niej.

„Muzy...” i „Panny...” to opowieść prowadzona z perspektywy kobiet. Małżeństwa Włodzimierza Tetmajera z Anną Mikołajczykówną i Lucjana Rydla z młodszą siostrą Anny Jadwigą traktuje się często jako epizod młodopolskiej „chłopomanii”; panny z Bronowic są w tym ujęciu bezwolnymi istotami czekającymi na skinienie „panów z miasta”. Monika Śliwińska udowadnia, jak fałszywy to obraz, jak wyrazistymi i pięknymi indywidualnościami były obie siostry i jak umiały bronić swoich decyzji. Spotkanie ciasnawego mieszczańskiego Krakowa i...

3175

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]