Reklama

Między "już" a "jeszcze nie" (3)

Między "już" a "jeszcze nie" (3)

10.12.2004
Czyta się kilka minut
Wrócić do strefy ciszy - nauczyć się tam wracać. Wiele ścieżek, pod górę i w dolinę. Nierównych i krętych, bo muszą omijać przeszkody, zwalone drzewa, głazy, które się tu stoczyły, grząskie zapadliska, zadrutowane furtki. Tak się też dzieje ze ścieżkami myśli.
-

---ramka 342754|prawo|1---To jest stan “JESZCZE NIE". Nasze usiłowanie podjęcia wędrówki i jej kontynuacji sprzęga ten stan z jego spodziewanym i obiecanym radosnym kresem.

Drogi otrzymują piękny Najwyższy Rozkaz, by przestały wadzić pielgrzymom. Znikają z nich wyboje i pułapki, nie trzeba się już wspinać ani ostrożnie zstępować w dół. Prosta droga po rozświetlony horyzont. To odzwierciedla bliskość “JUŻ", przedsmak wejścia. Cisza. Prawdziwa strefa ciszy. Kontemplacja - co oznacza to cudaczne, strasznie nadużywane słowo? Kontemplacja to patrzenie wolne od komentowania, od dyskusji z tym, w co się wpatrujemy z pełną czci uwagą. Echem kontemplacji jest podziw, radość, że istnieje to, co się jawi, że istnieje w sobie i okazuje się patrzącym.

***

Zawsze można wpatrywać się w Niewidzialne. Szczególnie sprzyja temu...

19672

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]