Reklama

Adwent przez cały rok

Adwent przez cały rok

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Całe nasze chrześcijaństwo - czytamy w otwierającym tę książkę szkicu Światła Adwentu - cały związek z Bogiem ma charakter paradoksu: jednoczesnej świadomości, że JUŻ jesteśmy w Nim, Jego, dla Niego i że JESZCZE WCIĄŻ w drodze. Im silniejsze mamy w sobie przeświadczenie wiary, że JUŻ należymy do Boga, tym mocniej czujemy, że się to JESZCZE w nas nie okazało: jest nam dane, ale na sposób obiecanego i oczekiwanego. I zdanie dobitniej brzmiące: JESZCZE NIE możemy doznawać tego, czym JUŻ jesteśmy obdarowani.
D

Dialektyka "już" i "jeszcze nie", zaczerpnięta od wielkiego teologa Karla Bartha, tworzy wątek przewodni rekolekcyjnej refleksji Haliny Bortnowskiej. Refleksji zbudowanej na przeżyciu kolejnych etapów roku liturgicznego, rozumianego jako "pulsowanie tajemnicy, rytm przenikający życie duchowe chrześcijan". Od świateł Adwentu po Przemienienie.

***

"Całoroczne refleksje z Ludźmi Adwentu" - a więc tymi, którzy mają mocną, intensywną świadomość owego trwania "pomiędzy", a co za tym idzie: potrzebę wyciszenia i skupionego oczekiwania w łączności duchowej z innymi - rozpoczęły się rekolekcjami adwentowymi pisanymi w 2004 roku dla "Tygodnika Powszechnego". Rekolekcje szybko zdobyły wielu czytelników, którzy włączyli się w nie za pośrednictwem e-maili, budując wspólnie nową jakość - wolno ją chyba nazwać medytacją interaktywną... I ten...

6637

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]