Reklama

Gromniczna

Gromniczna

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Skąd się wzięła szósta stacja adwentowych rekolekcji? W ich toku przeżywaliśmy razem próbę oczekiwania, wspierając się w sposób uchwytny wzajemną korespondencją (czyli łącznością, dawaniem sygnałów, odpowiedzi, echa - wstawiennictwem przed Bogiem). Było to tak wyraźne, że przyniosło dwa dodatkowe rozważania: w samych dniach Bożego Narodzenia i teraz - na Gromniczną.
Ikona św. Symeona
2

2 lutego po raz ostatni dźwięczą powitalne kolędy. Później znikają ostatnie choinki, a gwiazda wigilijna kryje się za zimnym lutowym obłokiem. Ten dzień jest szczególnie związany z adwentowym oczekiwaniem w duchu “Już" i “Jeszcze nie".

W ubiegłorocznym Adwencie podjęliśmy próbę oczekiwania w łączności duchowej ze Starszymi Braćmi w wierze, z ludem powołanym do oczekiwania. A w tle przeżywaliśmy oczekiwanie wszelkiego stworzenia. Oczekiwanie spełnienia obietnicy: oczekiwanie wewnątrz Przymierza i oczekiwanie anonimowe, nienazwane, w którym też mamy udział. Oba te motywy splatają się w “gromniczności".

***

Święto Spotkania - Hypapánte - zrodziło się na Wschodzie chrześcijaństwa. Do dziś niesie w sobie odmienny od czysto rzymskiego styl przeżywania - bliżej Tajemnicy, delikatna gra symboli wskazujących wiele...

7042

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]