Reklama

Midrasz żałobny (1)

Midrasz żałobny (1)

01.10.2018
Czyta się kilka minut
Niech teraz przemówi midrasz żałobny, którego bohaterami są praojcowie i pramatki, jakby wszyscy oni widzieli zburzenie Świątyni.
W

Wszyscy ją opłakiwali i wstawiali się o łaski dla Izraela u tronu Świętego Jedynego, oby był błogosławiony.

Historia Izraela w takich krytycznych momentach działa się poza naszym doświadczeniem czasu. Rachel i Mojżesz, Abraham i Jeremiasz wspólnie stawili się u Świętego Jedynego, jakby żyli w wieczności, a nie tylko w nieśmiertelności. Byli to pełnokrwiści ludzie zdolni do krzyku i płaczu. Zbyt wielki cios spadł na Hebrajczyków z czasów katastrofy, by sami mogli udźwignąć tak wielki ciężar nieszczęść.

Bóg był surowy. Uważał, że to pokolenie postąpiło źle i w tym złu zawarta była znaczna część historii królów z dynastii Dawida. Nie mógł znieść Bóg idolatrii, psucia obyczajów, lekceważenia prawa, niesprawiedliwości. Wiedział, że ten naród wymaga głębokiego wstrząsu. Musi się obudzić do nowego istnienia. Pan odrzucał apelacje swoich najzacniejszych sług. Dopiero kobieta –...

2734

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]