Reklama

Medytacja jak zmywanie naczyń

11.04.2022
Czyta się kilka minut
MICHAŁ CICHY, pisarz, nauczyciel medytacji: Wyzwania to zło. Wychodzenie ze strefy komfortu to zło. Staram się pozostawać w strefie komfortu i stopniowo ją rozszerzać, aż obejmie całe życie.
Michał Cichy, Warszawa, kwiecień 2022 r. RAFAŁ SIDERSKI DLA „TP”
M

MICHAŁ OKOŃSKI: Nie mam pojęcia, jak pytać o medytację.

MICHAŁ CICHY: Po prostu porozmawiajmy. Dobra rozmowa jest chyba wtedy, kiedy prowadzący nie ma założonego scenariusza.

Nie przywiozłem listy pytań. Mam raczej poczucie, że trudno słowami opisać doświadczenia duchowe.

Ale wiesz, że ja się uważam za zawodowca od słów? Uważam, że słowa, choć nie są w stanie zastąpić wszystkiego, to są w stanie wszystko wyrazić. Zresztą rozmawiając o medytacji, zawsze rozmawiamy o świecie i o życiu. A kiedy rozmawiamy o tym serio, to nasza rozmowa staje się święta.

Mocno powiedziane.

Świadomie. Codziennie rozmawiam z moją dzięwięćdziesięcioletnią mamą, a kiedy to się odbywa, skupiam całą uwagę. Medytacja to właśnie sztuka skupiania całej uwagi na czymś jednym.

Rozumiem, że nie scrollujesz ekranu, wyłączasz komputer. Unikasz rozproszeń...

25348

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]