Reklama

Magia pewnej wojny

Magia pewnej wojny

24.07.2005
Czyta się kilka minut
W Wojnie światów H. G. Wellsa wizjonerski realizm uwidaczniał się w opisie kondycji człowieka postawionego w sytuacji walki o życie. U Spielberga apokalipsa tonie w filmowym schemacie i nawale efektownych błysków, ostatecznie zatopiona banalnym happy endem.
Plakat "Wojny światów" w reżyserii Byrona Haskina
P

Przykryta płaszczem konwencji literatura fantastyczna od zawsze starała się opowiadać o świecie realnym. Wycieczki socjologiczne i filozoficzne umożliwiały twórcom podnoszenie tematów dla kultury i cywilizacji najważniejszych: konsekwencji rozwoju nauki, miejsca, do którego zmierza świat i przyszłości gatunku ludzkiego. Właściwie nie sposób dziś określić początków fantastyki naukowej; jedni doszukują się jej źródeł w Platońskich dialogach wzmiankujących o istnieniu zaginionej Atlantydy, w powstałym na fali XVII-wiecznych odkryć fizycznych i astronomicznych “Somnium" Johannesa Keplera oraz w utopijnej “Nowej Atlantydzie" Francisa Bacona. Inni spoglądają ku Swiftowskim “Podróżom Guliwera", kolejni zaś wskazują na rok 1818 i “Frankensteina" Mary Shelley.

O ile precyzyjne wskazanie korzeni literackiej science fiction nastręcza nie lada trudności, to jako czas...

11248

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]