Reklama

Ludzie z umarłego miasta

Ludzie z umarłego miasta

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Dzisiejszy Nowy Orlean jest jak Blanche Dubois, bohaterka dramatu Tennesee Williamsa. Obnażony, upokorzony, zniszczony. Fala zmiotła zabytkowy tramwaj, który jeździł niegdyś do dzielnicy Pożądanie. Ale huragan zniszczył nie tylko jedno miasto. Zobaczyliśmy Amerykę podzieloną na sfery biedoty i bogactwa.
M

Memphis, Tennessee. Rodzinne miasto Elvisa Presleya. Do Nowego Orleanu można by dojechać stąd w pięć godzin, ale od kilku dni drogi prowadzące dalej na południe są dla zwykłych ludzi zamknięte. Co innego w drugą stronę.

Szeryf Mark H. Luttrell koordynuje akcję pomocy ofiarom huraganu. Zarządził, by w Midsouth Coliseum ulokować 2000 osób przesiedlonych ze zniszczonych obszarów stanu Missisipi. W sobotę rano jeszcze ich nie było. Nie dojechali, bo transport ma problemy ze zdobyciem paliwa, które po katastrofie stało się cenniejsze niż złoto. Nie działa wiele rafinerii w rejonie Zatoki Meksykańskiej i amerykańskie Południe zostało odcięte od źródeł ropopochodnej energii.

Wielki wróg Białego Domu, czyli wenezuelski prezydent Hugo Chavez - pozujący na lidera panamerykańskiej rewolucji socjalistycznej - w geście współczucia zaproponował pomoc w...

9392

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]