Reklama

Huragan w państwie szeryfa

Huragan w państwie szeryfa

18.09.2005
Czyta się kilka minut
Czy po Katrinie ktokolwiek w Europie Zachodniej będzie kwestionował wyższość europejskiego sposobu życia i rozwiązywania problemów nad amerykańskim? Fakt, że Amerykanie nie mogą poszczycić się wyraźnie wyższym od europejskiego poziomem życia, a mają wszystkie jego dolegliwości, pokazuje, że Europejczycy w kwestii bezpieczeństwa i spoistości społecznej dobrze wybrali.
A

ANNA MATEJA: - Bezradność państwa i złe instynkty, jakie skutki huraganu Katrina obudziły w ludziach, nie są końcem mitu amerykańskich pionierów, a jedynie kolejną bolesną próbą, z którą Amerykanie poradzą sobie prędzej niż myślimy. Wierzy Pan w to?

WIKTOR OSIATYŃSKI: - Wierzę. Amerykanie poradzą sobie i to z cechującą ich energią i przedsiębiorczością. W micie pionierów jest jednak parę elementów, które mogą zostać podane w wątpliwość. To przecież mit kogoś, kto dba o siebie, czasami za wszelką cenę, nierzadko kosztem innych. W dużej mierze to mit szeryfa czy po prostu osoby korzystającej w osiąganiu swoich celów z przemocy - taka postawa dramatycznie negatywnie rzutuje na to, co dzieje się w USA. Nie tylko teraz, gdy Amerykanów zaatakował bezwzględny żywioł, ale w całej ich historii.

W 1965 i 1977 r., gdy w Nowym Jorku...

9408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]