Reklama

Los, czyli fado

Los, czyli fado

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Filmowi Saury przyświeca magiczne słowo "fado", odmieniane na tysiąc sposobów, będące samo w sobie bohaterem melancholijnych pieśni.
P

Podobno Hiszpanie pocieszają się w trudnych chwilach powiedzeniem: "Jeszcze nie jest tak źle - zawsze jest przecież Portugalia". Carlos Saura, twórca do szpiku hiszpański, popatrzył na zachodniego sąsiada spojrzeniem pełnym miłosnej fascynacji, bez cienia kulturowej wyższości. Ale też bez roztkliwiania się nad słynnym portugalskim saudade - mieszaniną bliżej nieokreślonego smutku i nieuleczalnej melancholii, która określa charakter narodowy kraju tęsknie wpatrzonego w niezmierzony ocean. Ojczyzny Fernando Pessoi i Amálii Rodrigues.

75-letni twórca "Sevillanas" stworzył kolejny zachwycający każdym detalem poemat muzyczno-wizualny, po "Tangu", "Flamenco" czy "Iberii". Tyle że tym razem Saura porzucił znajome rejony, by przyjrzeć się specyfice bliskich, ale odmiennych w swej ekspresji "kuzynów". Recepta pozostała niezmieniona: zamknięci w studiu artyści...

3986

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]