Reklama

Fado, blizny, łza

Fado, blizny, łza

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Fado jest we mnie zawsze, cokolwiek bym śpiewała. Ale mam ochotę robić też inne rzeczy. Jestem córką Katalonki, moja babcia była tancerką o frywolnej sławie, śpiewała piosenki do połowy rozebrana. Ja jestem tym wszystkim. Jestem osobą, która pochłania świat jak gąbka. Noc w Krakowie i przeżycia stąd dołączę do mojej książki, bo właśnie piszę teraz książkę do kolejnej płyty.
B

BOGUSŁAW DEPTUŁA: - Jak poprawnie wymawiać Pani imię?

MíSIA: - Ja po portugalsku wymawiam “Mizja", w Hiszpanii mówią “Misja", w Japonii - “Misia". Niech każdy mówi, jak chce.

- To imię pochodzi od Misi Godebskiej-Sert, Polki, w której paryskim salonie spotykał się świat artystyczny przełomu XIX i XX wieku. Jak Pani na nią trafiła?

- Czytałam wiele biografii kobiet żyjących na początku XX wieku, wśród nich biografię Godebskiej-Sert. Bardzo mi się spodobało jej życie, ale nie z tego powodu przybrałam jej imię. To imię krótkie i melodyjne, a ja miałam powód, żeby zmienić swoje. Moja matka jest Katalonką i na chrzcie dano mi Susana. Gdybym zachowała nazwisko po matce, byłabym śpiewaczką fado z imieniem i nazwiskiem hiszpańskim. Musiałam poszukać nowego imienia scenicznego.

...

8920

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]