Reklama

Leśmian!!!

Leśmian!!!

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Bolesław Leśmian: POEZJE ZEBRANE - jeden z największych naszych pisarzy, zmarły blisko siedemdziesiąt trzy lata temu, dotąd nie doczekał się krytycznej edycji całości spuścizny. Co więcej, niektóre jego utwory, znane z tytułów, zaginęły, a rękopisy innych, do dziś nieopublikowanych, znajdują się w zbiorach Humanities Research Center uniwersytetu stanu Teksas w Austin. Pojawiła się jednak nadzieja, że wreszcie je przeczytamy.
U

Ukazał się bowiem tom pierwszy zaplanowanych na sześć tomów "Dzieł wszystkich". Zawiera najważniejszą i najlepiej już poznaną część dzieła Bolesława Leśmiana - jego wiersze. Autorem opracowania jest Jacek Trznadel, który jako edytor Leśmiana położył wielkie zasługi, publikując w latach 1959-1965 trzytomową serię "Z pism Bolesława Leśmiana", obejmującą "Szkice literackie", "Utwory rozproszone. Listy" i "Poezje", a jest też autorem monografii poety.

"Poezje zebrane" zawierają trzy zbiory wydane za życia autora - "Sad rozstajny" (1912), "Łąkę" (1920) i "Napój cienisty" (1936), opublikowaną już po jego śmierci "Dziejbę leśną" (1938) oraz "Poezje rozproszone". Te ostatnie to w zdecydowanej większości utwory pochodzące sprzed roku 1915 i nie włączone do żadnej z książek (debiut książkowy Leśmiana był zresztą stosunkowo późny - "Sad rozstajny" ukazał się, gdy autor...

4177

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]