Reklama

Ładowanie...

Lekcja z wizyty w Medziugorju

11.09.2017
Czyta się kilka minut
Można być człowiekiem religijnym, a jednocześnie przeżywać swoją religijność nie tłumacząc jej na język symboli i materii. Tacy „nie jeżdżą po sanktuariach”.
Pielgrzymi modlą się w miejscu objawień w hercegowińskiej wiosce Medziugorje, czerwiec 2009 r. DAMIR SAGOLJ / REUTERS / FORUM
W

Wnioski, które nasunęły mi się po wizycie w Medziugorju, można by sformułować odwiedziwszy każde inne sanktuarium, miejsce pielgrzymek czy objawień. Ale to właśnie Medziugorje, w którym byłem po raz pierwszy, przez swój niepewny status skłania do pytań. O prawdziwości objawień ma się wypowiedzieć Watykan, o pastoralnym aspekcie działania sanktuarium abp Henryk Hoser. Żadnej z tych decyzji nie mam oczywiście zamiaru uprzedzać. Nie mam do tego ani wiedzy, ani urzędowych kompetencji. Spoglądałem na to miejsce nie jako dogmatyk czy pastoralista, ale jako teolog, który zajmuje się komunikacyjnymi aspektami wiary. Na czym więc polega fenomen sanktuaryjnej pobożności?

Bóg, który mówi

Kiedy patrzyłem na modlących się tutaj ludzi, odnosiłem wrażenie, że kwestia prawdziwości czy nieprawdziwości objawień była w gruncie rzeczy wtórna. Ważna jest nie tyle prawdziwość, co możliwość...

11870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]