Reklama

Ładowanie...

Materia święta

18.07.2016
Czyta się kilka minut
W przypadku praktyk religijnych, których nieodłącznym elementem jest przedmiot, łatwo przekroczyć granicę postawy magicznej. I popaść w zabobon.
Fot. www.milosierdzie.brzesko.net.pl
D

Dotychczas była przede wszystkim woda święcona. Dziś w niektórych środowiskach katolickich popularna jest sól egzorcyzmowana, której 10 deko można kupić na Allegro za 55 zł. Ostatnio dołączył „balsam miłosierdzia”, słyszałem też o „różanych cukierkach św. Rity”. O popularności wody z Lourdes nie trzeba nawet wspominać. Są jeszcze inne, często już zapoznane „święte materie”, jak chleb św. Agaty, wianki święcone na zakończenie oktawy Bożego Ciała czy zioła na Wniebowzięcie Matki Bożej.

Teologiczny status tych poświęconych rzeczy materialnych jest różny – są wśród nich sakramentalia uznane przez Kościół, jak i wyrazy ludowej pobożności. Wszystkie one jednak mówią o tym samym: o potrzebie dotknięcia tego, co nadprzyrodzone, o materializacji tego, co święte.

Poniżenie relikwii

Pierwsza dyskusja na temat sakralnego statusu materii w Kościele odbyła się...

11862

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]