Reklama

Lekcja z trupem

Lekcja z trupem

09.01.2006
Czyta się kilka minut
Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady to amerykańskie kino w wydaniu najlepszym z możliwych. Ze swadą i znajomością filmowego rzemiosła, w scenerii jak ze schyłkowego westernu opowiada reżyser historię starą jak świat i uniwersalną jak mit.
Mike (Barry Pepper)
N

Nie trzeba od razu sięgać do tragedii Sofoklesa czy mitu o Antygonie. Godny pochówek to najświętsze prawo każdego człowieka, tabu, którego nie wolno łamać nawet najmożniejszym tego świata. Wkładanie pod język zmarłego symbolicznej monety, położenie na grobie kamyka, rytualne obmywanie zwłok, układanie ciała z twarzą zwróconą ku świętym miejscom, kremacja i rozsypywanie prochów - wszystkie te zabiegi są także moralnym obowiązkiem tych, co zostają. Muszą pomóc odchodzącym przejść na drugą stronę.

Niemal tak ważna jak sam rytuał jest wola zmarłego. Ileż to razy - w literaturze, teatrze, w kinie - oglądaliśmy bohaterów zdeterminowanych do granic, by wypełnić ostatnią prośbę mniej lub bardziej bliskiej osoby. Bohaterów przemierzających setki kilometrów, łamiących obowiązujące prawa, nadający swemu życiu nowy sens - a wszystko po to, by dochować przysięgi. By...

7126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]