Reklama

Lekcja muzyki

Lekcja muzyki

22.11.2006
Czyta się kilka minut
Polacy nie znają własnej muzyki. I poznać jej nie mają okazji. Kolejne sezony filharmoniczne są kopią poprzednich, z tym samym zestawem hitów klasycznej i romantycznej symfoniki, uzupełnianej z rzadka lubianymi dziełami z początku wieku ubiegłego. Bo tak jest prościej, bezpieczniej, taniej.
Agata Zubel na Festiwalu Muzyki Polskiej
Z

Zagraniczni goście, którzy przyjechali na drugą edycję Festiwalu Muzyki Polskiej, nie mogą zrozumieć, dlaczego nie szanujemy rodzimej twórczości. Muzyka kompozytorów pokroju Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Juliusza Zarębskiego czy Zygmunta Noskowskiego, zarówno po zachodniej, jak i wschodniej stronie granicy, byłaby promowana z dumą i rozmachem.

Abonamentowa publiczność, która kocha muzykę, ale w wyborach estetycznych najczęściej polega na guście menadżerów kultury, odpowiednio zachęcona, z upodobaniem słuchałaby wdzięcznej odmiany późnego klasycyzmu Dobrzyńskiego i pisanych z prawdziwym talentem fresków symfonicznych Noskowskiego. W sklepach z płytami dociekliwi melomani mogliby z kolei przebierać w nagraniach najlepszych krajowych formacji.

Dobrze więc, że po raz wtóry organizatorzy krakowskiego Festiwalu przeczesali zakurzone archiwa...

5871

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]