Reklama

Jubileusz kompromisów

Jubileusz kompromisów

04.10.2007
Czyta się kilka minut
Na urodzinach powiało nudą. Wujkowie opowiadali dowcipy z brodą, ciocie szczebiotały sentymentalne historie, a młodzież snuła się po kątach. Tylko dziadkowie zaburzyli senną atmosferę, z błyskiem w oku wspominając minione czasy, ale też zapraszając bratanków zza zachodniej granicy. Ci udowodnili, że warto sięgać po dawne ideały...
Fot. PTAR / Warszawska Jesień
"

"Warszawska Jesień" to w świecie marka uznana, synonim estetycznej wolności i repertuarowej otwartości. Najpierw ceniona była za odwagę w prezentacji muzyki niezgodnej z doktryną socrealizmu, później dzieł będących świadectwem postmodernistycznych przewartościowań. Ostatnio chwalono ją za lifting zacnego oblicza i pozyskanie młodej publiczności. Nic więc dziwnego, że jubileusz 50-lecia festiwalu miał być świętowany hucznie, przy wtórze wielkich słów politycznych patronów (nieobecnych zresztą na koncertach) oraz dźwiękach kompozytorskich prezentów, przywiezionych z różnych zakątków świata. Tymczasem program okazał się rezultatem estetycznych kompromisów i ograniczonej znajomości tego, co dziś w muzycznej trawie piszczy.

Dobre, bo polskie?

Najwięcej rozczarowań dostarczyła najnowsza muzyka polska. Lwia część prawykonanych...

8326

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]