Reklama

Ładowanie...

Lek na zwłókniałe serca

31.01.2022
Czyta się kilka minut
Połączenie metody wykorzystywanej w leczeniu nowotworów i technologii mRNA może pomóc pacjentom kardiologicznym.
Operacja kardiochirugiczna na otwartym sercu. Charków, Ukraina, 2016 r. SIVARAM V / REUTERS / FORUM
G

Gdy skóra zostanie głęboko zraniona, w procesie jej regeneracji czasami powstają blizny. Blizna jest efektem działania komórek zwanych fibroblastami. Uraz skóry powoduje ich aktywację, produkcję wytrzymałego białka – kolagenu, i wypełnienie ubytku. Fibroblasty mogą działać w ten sposób także w innych narządach. O ile na skórze blizna jest zwykle tylko problemem estetycznym, o tyle w sercu może zaburzać jego pracę.

Fizyczne blizny w sercu mogą mieć różne pochodzenie. W przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego (zawału) blizna powstaje lokalnie, w miejscu martwej tkanki, i zabezpiecza serce przed przedziurawieniem. Z bliznowaceniem (włóknieniem) mamy też do czynienia w przebiegu chorób tak powszechnych jak nadciśnienie tętnicze. Ten rodzaj włóknienia jest rozsiany. Kolagen odkłada się w całym mięśniu sercowym i skutkuje zaburzeniami jego kurczliwości oraz niewydolnością.

...

5023

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]