Reklama

Kurdyjski wstrząs

Kurdyjski wstrząs

14.06.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw było polityczne trzęsienie, a teraz napięcie rośnie: odarty z marzenia o silnej władzy, Recep Erdoğan nie może już samodzielnie rządzić. W Turcji zaczyna się nowa epoka.
Powyborczy wiec zwolenników kurdyjskiej Demokratycznej Partii Ludowej, 7 czerwca 2015 r. Fot. Bulent Kilic / AFP / EAST NEWS
W

W górskim miasteczku Khalifan – położonym już w irackim Kurdystanie, blisko granicy z Turcją – w niedzielny wieczór, 7 czerwca, wszyscy wyczekiwali ogłoszenia wyników wyborów do tureckiego parlamentu. Gdy pojawiły się wstępne dane, wybuchła radość. Ale euforię odkładano, dopóki nie będzie pewności, że nic się już nie zmieni.
Radość była podwójna. Po pierwsze, ponieważ w tureckim parlamencie znalazła się kurdyjska Demokratyczna Partia Ludowa (HDP). Po drugie, ponieważ prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poniósł klęskę. Bo choć partia Erdoğana nominalnie wygrała wybory, politycznie je przegrała.
– To wielkie święto dla wszystkich Kurdów, nie tylko tych mieszkających w Turcji, lecz także dla nas – mówił mi 30-letni Shwan, gdy kurdyjskie programy informacyjne, bez wyjątku prowadzące w ten wieczór studia wyborcze, pokazywały obrazy rozradowanych mieszkańców kurdyjskich miast...

13668

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]