Reklama

Bloki z betonu

Bloki z betonu

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Codziennie wyjeżdżają jedna lub dwie rodziny. Jeśli nic się nie zmieni, za kilka lat chrześcijaństwo zniknie z Iraku – mówi ksiądz Mokhles, katolik obrządku syryjskiego.
Przed kościołem w Bagdadzie, 2011 r. Fot. Mario Tama / GETTY IMAGES
W

Wnętrze katolickiego kościoła karmelitów w stolicy Iraku spowija mrok. Rozświetlają go jedynie świeczki, płonące pod obrazami Matki Bożej i Jezusa. Gdy wzrok przyzwyczai się do ciemności, widać pękający tynk na ścianach. Tylko metr nad podłogą wyłożono je płytkami. – To dla wzmocnienia, na więcej nas nie stać – tłumaczy ksiądz Ma’ad. – A odnawianie ścian nic nie daje, bo zaraz woda wszystko rozsadza.

Z zewnątrz kościół, ze swą okrągłą kopułą, prezentuje się znacznie lepiej. Wprawdzie otoczony jest hałaśliwym targowiskiem, ale po przekroczeniu bramy, już na dziedzińcu, panuje zaskakujący spokój. Ciszę rzadko przerywa bicie w dzwony, bo msze nie odbywają się często.

– Gdy tu przyszedłem trzy lata temu, było jeszcze osiem parafianek. Teraz zostały tylko trzy – mówi ksiądz.

Do kościoła wchodzi grupa kobiet ubranych w czadory. Muzułmanki podchodzą do kolejnych ołtarzy...

15557

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]