Reklama

Bloki z betonu

03.04.2016
Czyta się kilka minut
Codziennie wyjeżdżają jedna lub dwie rodziny. Jeśli nic się nie zmieni, za kilka lat chrześcijaństwo zniknie z Iraku – mówi ksiądz Mokhles, katolik obrządku syryjskiego.
Przed kościołem w Bagdadzie, 2011 r. Fot. Mario Tama / GETTY IMAGES
W

Wnętrze katolickiego kościoła karmelitów w stolicy Iraku spowija mrok. Rozświetlają go jedynie świeczki, płonące pod obrazami Matki Bożej i Jezusa. Gdy wzrok przyzwyczai się do ciemności, widać pękający tynk na ścianach. Tylko metr nad podłogą wyłożono je płytkami. – To dla wzmocnienia, na więcej nas nie stać – tłumaczy ksiądz Ma’ad. – A odnawianie ścian nic nie daje, bo zaraz woda wszystko rozsadza.

Z zewnątrz kościół, ze swą okrągłą kopułą, prezentuje się znacznie lepiej. Wprawdzie otoczony jest hałaśliwym targowiskiem, ale po przekroczeniu bramy, już na dziedzińcu, panuje zaskakujący spokój. Ciszę rzadko przerywa bicie w dzwony, bo msze nie odbywają się często.

– Gdy tu przyszedłem trzy lata temu, było jeszcze osiem parafianek. Teraz zostały tylko trzy – mówi ksiądz.

Do kościoła wchodzi grupa kobiet ubranych w czadory. Muzułmanki podchodzą do kolejnych ołtarzy...

15557

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]