Reklama

Obóz Maryi Dziewicy

Obóz Maryi Dziewicy

27.11.2016
Czyta się kilka minut
Iracko-kurdyjska ofensywa wypiera dżihadystów z północnego Iraku. Ale chrześcijanie, którzy wcześniej stamtąd uciekli, boją się wracać do domów.
Kościół w Ankawie (Irak) jako tymczasowe schronienie kurdyjskich chrześcijan uciekających przed siłami ISIS, sierpień 2014 r. Fot. Le Caer Vianney / SIPA / EAST NEWS
W

W bagdadzkim meczecie tłum brodatych mężczyzn, szyitów, porusza się w rytm zawodzącego śpiewu – pieśni wznoszonej przez prowadzącego modły.

Prowadzący trzyma w ręku kartkę z litanią ku czci imama Husajna, zabitego w bitwie pod Karbalą prawie 1500 lat temu. Właśnie trwa święto „czterdziestodniówki” od śmierci tej czołowej postaci szyickiego kultu.

„Przysięgamy imamowi Husajnowi, że odbudujemy kościoły w Mosulu, które zniszczył bezbożny Daesh [arabskie określenie tzw. Państwa Islamskiego – red.]. Bo winni to jesteśmy Maryi, która zgodnie z Koranem jest matką proroka Isy” – tłumaczy z uśmiechem ojciec Pius, pokazując nagranie z meczetu.

Isa to koraniczne imię Jezusa.

Nie, nie jesteśmy w meczecie, lecz w bagdadzkim kościele św. Józefa, którego spokojną, wręcz senną atmosferę przerywa jedynie śmiech dzieci tutejszych parafian, które właśnie przyszły na piątkową...

14010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]