Reklama

Ładowanie...

Plan na niepodległość

09.05.2016
Czyta się kilka minut
Iraccy Kurdowie chcą przeprowadzić referendum, które będzie podstawą do negocjacji o utworzenie własnego państwa. Dla nich to także kwestia historycznej sprawiedliwości.
Hemin Hawrami (po lewej), obóz peszmergów Czarny Tygrys k. Makhmour, 2 kwietnia 2016 r. Fot. Witold Repetowicz
H

Hemin Hawrami, iracki Kurd, nie jest historykiem, lecz politykiem. Ale gdy ten 40-letni mężczyzna, który w Kurdyjskiej Partii Demokratycznej, rządzącej irackim Kurdystanem (regionem autonomicznym, od obalenia dyktatury Saddama Husajna w 2003 r. mającym dużą niezależność, choć należącym wciąż do Iraku), mówi o teraźniejszości, historia nagle wraca.

Europejczykowi, zwłaszcza z zachodniej części kontynentu, może się to wydać dziwne. Polacy, lepiej pamiętający historię – w tym rozbiory Rzeczypospolitej w XVIII w. – zapewne szybciej zrozumieją słowa Hawramiego.

– Chcemy pokojowego rozstania się z Irakiem – mówi mi kurdyjski polityk. – Irak nie jest państwem naturalnym, stworzyły go zachodnie mocarstwa po I wojnie światowej. Kurdowie nie mieli tu żadnego udziału we władzy. Mieliśmy za to, za czasów Husajna, ataki z użyciem broni chemicznej i ludobójstwo – dodaje Hawrami,...

12252

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]