Reklama

Ładowanie...

Jak trzęsienie ziemi zmieni Turcję

19.02.2023
Czyta się kilka minut
Czy trzęsienie ziemi okaże się „czarnym łabędziem” tureckiej polityki? Wiosną kraj czekają wybory parlamentarne i prezydenckie.
Prezydent Turcji Recep Erdoğan w mieście Kahramanmaraş w południowej Turcji, jednym z dotkniętych katastrofalnym trzęsieniem ziemi. Turcja, 8 lutego 2023 r. / ADEM ALTAN / AFP / EAST NEWS
M

Mijają kolejne dni, a skutki trzęsienia ziemi w południowej Turcji są wciąż niejasne. Liczeni są zabici (40 tysięcy? więcej?), szacowane zniszczenia domów i infrastruktury, liczba pozbawionych dachu nad głową (150 tysięcy? milion?), koszty dla gospodarki (84 miliardy dolarów?). Wiadomo, że trzęsienie było potężne: dotknęło 10 prowincji i ponad 13 mln ludzi (powierzchnia i populacja jednej trzeciej Polski). A jego skutki mogą być tym większe, że doszło doń na progu kampanii: 14 maja planowane były wybory prezydenckie i parlamentarne. Co znaczy, że zatrzęsła się cała scena polityczna, a nawet cała Republika.

Niezmierzona tragedia pozostaje tragedią, ale ta właśnie dziś jest jednocześnie tematem kampanii wyborczej. Więcej: staje się elementem rozrachunków z epoką ponad 20-letnich rządów Recepa Tayyipa Erdoğana oraz jego Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).


...

12092

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]