KRONIKA

7 - 14 maja 2012

15.05.2012

Czyta się kilka minut

Kryzys ekologiczny nie ma związku z gospodarką czy technologią – jego przyczyny są duchowe i etyczne. Dotyczy on nie tyle samego środowiska naturalnego, ile naszej świadomości i sposobów traktowania zasobów naszej planety (fragment przemówienia patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I z okazji odebrania nagrody wolności i pokoju, 12 maja 2012).

Żyjąca w XII w. niemiecka benedyktynka i mistyczka Hildegarda z Bingen została nową świętą Kościoła katolickiego. „Podróżując po różnych regionach Niemiec i przemawiając w kościołach, wzywała papieży do reform, krytykowała ich, wyjaśniając, że Duch Święty przemawia przez nią – kobietę – bo Kościół, kierowany przez mężczyzn, w wielu aspektach zdradził swoją naturę i misję” – opisuje działalność św. Hildegardy „L’Osservatore Romano”. Ogłoszone 10 maja rozszerzenie na cały Kościół kultu liturgicznego św. Hildegardy jest przykładem tzw. kanonizacji równoważnej, czyli takiej, gdy papież ogłasza, że w całym Kościele obowiązuje kult osoby jeszcze nie kanonizowanej, i włącza jego święto do kalendarza Kościoła. Tego samego dnia Benedykt XVI zatwierdził 17 dekretów beatyfikacyjnych dotyczących łącznie 52 osób – m.in. kubańskiego bohatera narodowego Vareli Moralesa, a także Odoarda Focheriniego z Włoch, który w czasie II wojny światowej uratował od śmierci ponad 100 Żydów, ginąc potem w niemieckim obozie koncentracyjnym.


Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I otrzymał 12 maja Nagrodę Wolności i Pokoju, którą co roku przyznaje Fundacja Roosevelta. Zwierzchnika światowego prawosławia wyróżniono za wysiłki na rzecz wolności religijnej oraz zaangażowanie w sprawę dialogu między chrześcijanami, muzułmanami i żydami. Aktywność w dziedzinie ekologii przyniosła Bartłomiejowi I przydomek „zielonego patriarchy”. Innymi tegorocznymi laureatami nagrody zostali: b. prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, telewizja Al-Dżazira, hinduska parlamentarzystka Ela Ramesh Bhatt i iracki minister Hussain al-Shahristani. Nagroda Wolności przyznawana jest w holenderskim Middelburgu, skąd wyemigrowali przodkowie prezydenta Roosevelta.


11 maja w tarnowskiej katedrze Prymas Polski abp Józef Kowalczyk obchodził 50-lecie święceń kapłańskich. Do zgromadzonych w świątyni (m.in. innych duchownych przeżywających 50-lecie posługi) apelował o to, aby „kochać kapłaństwo”. Dzień później w rodzinnych Jadownikach Mokrych k. Tarnowa abp Kowalczyk dziękował za swój jubileusz. Podczas Mszy św. w miejscowym kościele odczytano telegram gratulacyjny od Benedykta XVI.


W Warszawie poświęcono kaplicę ekumeniczną na Stadionie Narodowym. Kaplica ma służyć sportowcom i kibicom różnych wyznań. Podczas uroczystości 10 maja abp Henryk Hoser mówił o stadionie jako miejscu, które jest symbolem jedności rodziny ludzkiej w jej wielo¬kulturowości. „Sport z racji swego międzynarodowego charakteru ¬potwierdza wspólną dla wszystkich ludów i narodów jedność natury ludzkiej. Tej natury powinniśmy bronić jak niepodległości” – podkreślał biskup warszawsko-praski. W uroczystości wzięli również udział: prawosławny biskup Jerzy, biskup Kościoła ewangelicko-reformowanego Marek Izdebski, rabin Maciej Pawlak oraz imam Nezar Sharif.


Andrzej Jeż został nowym biskupem tarnowskim. Decyzję Benedykta XVI ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce, odczytano ją także podczas odpustu w Szczepanowie – miejscu narodzenia św. Stanisława – patrona Polski i diecezji tarnowskiej. Nowy biskup tarnowski (ur. 1963) specjalizuje się w teologii dogmatycznej. Jego zainteresowania naukowe to: homiletyka, dogmatyka, historia Kościoła, historia sztuki sakralnej.


W Wąsoszu Górnym k. Częstochowy w dniach 11–13 maja odbyły się III Rekolekcje Medytacyjne dla Skazanych. Medytacje prowadził jezuita o. Wojciech Nowak, oprócz samych skazanych uczestniczyli w nich także wolontariusze, członkowie i opiekunowie grup medytacyjnych z Raciborza, Poznania i Katowic. – W rekolekcjach uczestniczyło 16 skazanych – powiedziała „Tygodnikowi” mjr Urszula Wojciechowska-Budzikur, z-ca dyrektora Aresztu Śledczego w Częstochowie, organizatorka rekolekcji. – U wielu z nich konferencje rozwiały wątpliwości związane z medytacją chrześcijańską jako formą modlitwy. Skazani podkreślali, że rekolekcje medytacyjne przyniosły im wyciszenie, spokój, a nawet – że zasiały nadzieję. „Coś dobrego zostało zaszczepione” – napisał jeden z nich w ankiecie podsumowującej rekolekcje.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2012