Reklama

Królobójca

Królobójca

04.07.2004
Czyta się kilka minut
Zaczyna się od końca. Makbet we współczesnym mundurze polowym, znanym z telewizyjnych relacji z najnowszej wojny Ameryki i części Europy, leży na scenie paląc spokojnie papierosa. Kurtyna jest zamknięta. Obok skamle Lady Makbet. I Seyton, który przyniósł złą nowinę. Że las zaczął iść.
T

To koniec. Seyton umiera odpowiadając bardzo konkretnie na pytanie Makbeta: “Nie chcesz żyć?" - “Nudzi mnie to". Zaczyna się od końca, by nie budować napięcia wokół anegdoty. Wszystko jest dane i znane. To nie los kierował Makbetem. Makbet kierował swoim losem.

Zaczyna się od końca, ale kiedy dzieje się “Makbet" Krzysztofa Warlikowskiego? Współcześnie - na pewno, ślad iracki co chwila powraca. W czasach narodzin faszyzmu - na pewno, wystarczy kilka detali scenografii, eleganckie żyrandole art deco, reprezentacyjny mundur Duncana powracającego z wojny, przypominający galowe mundury Wehrmachtu. W czasie drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu, na zgliszczach - na pewno. Jedna z projekcji w czasie spektaklu to fragmenty z filmu “Niemcy w roku zero" Roberto Rosselliniego. Współcześnie, nie tylko z powodu Iraku. Biała fasada zamku Makbeta ziejąca rzędem...

10120

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]