Reklama

Do kresu nocy

Do kresu nocy

13.03.2005
Czyta się kilka minut
Niczym Bob Fosse w filmie Kabaret, Maja Kleczewska ukazuje widzom opolskiego Makbeta historię o zaraźliwości i wszechobecności zła odbitą w lustrze popkultury.
W

W tragedii Szekspira postaci wiedźm znajdują się pomiędzy światem fizycznym a metafizycznym, wszechwiedzą i bezsilnością. Być może są emanacją urojeń bohaterów lub też przeciwnie - to właśnie Makbet i jego towarzysze są zabawkami w ich rękach. W spektaklu Kleczewskiej ta ambiwalencja została pomysłowo przełożona na atrakcyjny teatralnie znak: wiedźmy to dwaj transwestyci i niemłoda prostytutka. Przybywają na wyraźne zaproszenie bohaterów - goście tyleż osobliwi, co pożądani jako atrakcja umilająca nudne uroczystości. W jaskrawych perukach, chwiejący się na niebotycznych obcasach, dziwacznością nie ustępują ulubionym w czasach Szekspira błaznom-karłom; podobnie jak oni zabawiają gości obscenicznymi gestami, piosenkami i zagadkami. Bezkarnie snują dwuznaczne i niepokojące przepowiednie.

Wiedźmy nie tyle przewidują przyszłość, co dostrzegają w rzeczywistości...

6856

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]