Reklama

Makbet: Akcja

Makbet: Akcja

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Paradoksalnie, w spektaklu 2007: Macbeth Grzegorza Jarzyny przesłanie antywojenne jest najbardziej banalne i w sumie nieinteresujące. O wiele ciekawsza jest gra z symulakrami, tocząca się wokół głównego tematu, czyli wojny.
Makbet z głową terrorysty
J

Jarzyna wyciągnął daleko idące konsekwencje z faktu, że ważniejsze od samej wojny jest dziś jej telewizyjne oblicze, relacje poprzedzane odpowiednio dramatycznie zmontowanymi czołówkami, wspierane hollywoodzką muzyką. Wojna gdzieś od tych obrazów odpadła, jak sucha pępowina. Staje się niepotrzebna, gdy tylko krew zostaje przepompowana do telewizorów, a wojenne obrazy zmieniają się w ekscytujące kawałki nierzeczywistości, przetworzone, konfekcjonowane i odpowiednio pakowane.

Relacje na żywo, które powinny nas do zdarzeń przybliżać, na ogół od zdarzeń oddalają. Nawet gdy docierają w czasie rzeczywistym, niezmącone montażową obróbką. Wystarczy przypomnieć zamach na World Trade Center. Mimo że pokazywany na żywo, natychmiast oddalił się w sferę nierealnych ikon współczesności.

W centrum dowodzenia

Jarzyna pokazuje...

11064

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]