Reklama

Kraj bez papierosa

Kraj bez papierosa

22.09.2014
Czyta się kilka minut
Opowiem o kraju, w którym nikt nie pali. To nie kalifat z prawem szariatu. To chrześcijańska Ghana. Jedno z najbardziej religijnych państw Afryki.
Akra, stolica Ghany, październik 2013 r. Fot. Mohamed Hossam / SCANPIX / FORUM
Ś

Ściśle rzecz biorąc, nie pali tu prawie nikt – bo sondaż z 2003 r. wskazywał, że w tym 23-milionowym kraju dymka puszczało mniej niż jeden procent kobiet i dziewięć procent mężczyzn. Ale skoro przez miesiąc, bywając wśród biednych i bogatych, nie spotkało się ani jednego palacza, spokojnie można zostać przy intrygującym: nikt.
Tym bardziej że kraj ten leży na globalnym Południu, które kojarzy się z dymem i luźniejszym stosunkiem do prawa. Bo już w Albanii znaczna część społeczeństwa zaczyna dzień od papierosa, a w pociągu w Czarnogórze można zawiesić siekierę.
Tym bardziej że ustanowienie, a co dopiero egzekwowanie antynikotynowych praw spotyka się zwykle z burzliwą dyskusją i oporem palaczy, wznoszących rzecz jasna sztandar wolności. Wiele państw prowadzi prawdziwe, często nieskuteczne batalie z nałogiem i przemysłem tytoniowym. Tajlandia zasłania widok papierosów w...

11845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kup książkę

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]