Reklama

Koszerna racja stanu

Koszerna racja stanu

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Do i tak dostatecznie gorących problemów państwa Izrael doszła ostatnio sprawa... mięsa wieprzowego. Środowiska lewicowe i zarazem świeckie podniosły świnię - w żydowskiej tradycji symbol nieczystości - do rangi symbolu wolności sumienia.
N

Nad Ziemią Świętą, od dziesięcioleci nękaną wojnami i terrorem, zawisło nowe niebezpieczeństwo, które można określić jako “świńską wojnę". Izraelski Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie uznał jednogłośnie - jako Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości - za nieważne wszystkie zarządzenia władz wielu miast izraelskich, które ograniczały lub zakazywały sprzedaży wieprzowiny. Sąd uznał, że jedynym kryterium obowiązującym w tej sprawie ma być opinia mieszkańców wyrażona w lokalnych plebiscytach. Samorządy, które wydały zarządzenia, muszą więc ponownie ustalić zakazy lub zezwolenia w oparciu o głosowania. Jeśli za dopuszczeniem sprzedaży opowie się znaczna mniejszość, władze municypalne wyznaczą miejsca na obrzeżach dzielnicy czy miasta, w których handel będzie dozwolony.

Rozdział niemożliwy

Eli Iszaj, przewodniczący jednej z partii...

7619

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]