Reklama

Ładowanie...

Koszerna racja stanu

29.08.2004
Czyta się kilka minut
Do i tak dostatecznie gorących problemów państwa Izrael doszła ostatnio sprawa... mięsa wieprzowego. Środowiska lewicowe i zarazem świeckie podniosły świnię - w żydowskiej tradycji symbol nieczystości - do rangi symbolu wolności sumienia.
N

Nad Ziemią Świętą, od dziesięcioleci nękaną wojnami i terrorem, zawisło nowe niebezpieczeństwo, które można określić jako “świńską wojnę". Izraelski Sąd Najwyższy w rozszerzonym składzie uznał jednogłośnie - jako Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości - za nieważne wszystkie zarządzenia władz wielu miast izraelskich, które ograniczały lub zakazywały sprzedaży wieprzowiny. Sąd uznał, że jedynym kryterium obowiązującym w tej sprawie ma być opinia mieszkańców wyrażona w lokalnych plebiscytach. Samorządy, które wydały zarządzenia, muszą więc ponownie ustalić zakazy lub zezwolenia w oparciu o głosowania. Jeśli za dopuszczeniem sprzedaży opowie się znaczna mniejszość, władze municypalne wyznaczą miejsca na obrzeżach dzielnicy czy miasta, w których handel będzie dozwolony.

Rozdział niemożliwy

Eli Iszaj, przewodniczący jednej z partii...

7619

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]