Reklama

Prawo do samoobrony

Prawo do samoobrony

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Obserwując namiętną dyskusję po publikacjach mediów o tajnych więzieniach CIA w różnych krajach, nasuwa się stara maksyma: Nie ma mądrego nad doświadczonego. Rzecz sprowadza się do tego, czy człowiek uczy się na błędach bliźnich, czy też czeka na własne bolesne doświadczenia, aby dopiero wtedy wyciągnąć wnioski.
Ruiny nowojorskiego World Trade Center, 2001 r.
B

Burza, która przetacza się w tych dniach nad Stanami Zjednoczonymi i wieloma zaprzyjaźnionymi z tym mocarstwem państwami (włączając Polskę), przeszła nad Izraelem dokładnie przed 20 laty.

Z małą korektą: wtedy nie chodziło o tajne więzienia, ale o traktowanie osób podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Przeżyli, choć zginęli

Wszystko zaczęło się 13 kwietnia 1984 r., gdy czterech palestyńskich terrorystów opanowało autobus linii nr 300, jadący z Tel Awiwu do Aszkelonu, biorąc kilkudziesięciu pasażerów jako zakładników. Zawiadomili, że uwolnią ich jedynie w zamian za zwolnienie przez Izrael kilkuset ich kolegów - skazanych przez izraelskie sądy za terroryzm - i za gwarancję bezpiecznego opuszczenia kraju. Jednak władze izraelskie kierują się zasadą, że nie należy prowadzić rokowań z terrorystami ani spełniać...

13152

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]