Ładowanie...
Ostatnie nowiny

Chłop strzela, a Pan Bóg kule nosi - głosi ludowe porzekadło. Mówiąc inaczej: skutki ludzkich poczynań są często niezamierzone. Do tej kategorii zaliczyć trzeba reformy gospodarcze, dokonane w pierwszych latach II Rzeczypospolitej przez premiera i ministra finansów Władysława Grabskiego - twórcę planu stabilizacyjnego młodej i kulejącej gospodarki. Aby położyć kres hiperinflacji, Grabski dokonał reformy walutowej, która polegała na wymianie starej waluty (marki polskiej) na złotego; jednym z jej elementów było też przykręcenie śruby podatkowej wobec tzw. klasy średniej. W strukturze społeczno-ekonomicznej Polski warstwa ta skupiała znaczną część średniego i drobnego kupiectwa, wśród którego licznie reprezentowani byli Żydzi.
Reformy Grabskiego były skuteczne i pomogły gospodarce, ale ich produktem ubocznym było wzmożenie emigracji żydowskie głównie do...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]