Reklama

Ostatnie nowiny

Ostatnie nowiny

02.01.2007
Czyta się kilka minut
W Sylwestra w Tel Awiwie ukazuje się ostatni numer polskojęzycznego tygodnika "Nowiny-Kurier. W ten sposób zamknięty zostanie rozdział ciekawej i burzliwej historii polskiego piśmiennictwa w Ziemi Świętej.
Tel Awiw, 1926 r.
C

Chłop strzela, a Pan Bóg kule nosi - głosi ludowe porzekadło. Mówiąc inaczej: skutki ludzkich poczynań są często niezamierzone. Do tej kategorii zaliczyć trzeba reformy gospodarcze, dokonane w pierwszych latach II Rzeczypospolitej przez premiera i ministra finansów Władysława Grabskiego - twórcę planu stabilizacyjnego młodej i kulejącej gospodarki. Aby położyć kres hiperinflacji, Grabski dokonał reformy walutowej, która polegała na wymianie starej waluty (marki polskiej) na złotego; jednym z jej elementów było też przykręcenie śruby podatkowej wobec tzw. klasy średniej. W strukturze społeczno-ekonomicznej Polski warstwa ta skupiała znaczną część średniego i drobnego kupiectwa, wśród którego licznie reprezentowani byli Żydzi.

Reformy Grabskiego były skuteczne i pomogły gospodarce, ale ich produktem ubocznym było wzmożenie emigracji żydowskie głównie do...

13713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]