Kosmos tanio sprzedam

Nadchodzą trudne czasy dla astronomów. Przestrzeń kosmiczna wkrótce zaroi się od turystów, dzieł sztuki i reklam.

Reklama

Kosmos tanio sprzedam

Kosmos tanio sprzedam

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Nadchodzą trudne czasy dla astronomów. Przestrzeń kosmiczna wkrótce zaroi się od turystów, dzieł sztuki i reklam.
Astronom Dale Gardner na tle uszkodzonych satelitów, odzyskanych i zapakowanych do ładowni promu Discovery podczas misji STS-51-A, 1984 r. NASA
1

14 listopada 1984 r., gdzieś nad południowymi stanami USA, astronauta Dale Gardner kończył dzień ciężkiej pracy. W ciągu trwających łącznie 12 godzin spacerów, wraz z towarzyszącym mu Josephem Allenem, schwytał dwóch uciekinierów: satelity Palapa B-2 i Westar 6, wystrzelone na niewłaściwe orbity. Oba zostały zapakowane do ładowni promu Discovery. Solidnie wykonaną robotę Gardner postanowił uczcić żartem. Pozując na tle ładowni promu – i kuli ziemskiej – wyciągnął z kieszonki skafandra kartkę z napisem „For sale” (Na sprzedaż), co Allen uwiecznił na zdjęciu.

Znak miał odnosić się do odzyskanych właśnie „nieco używanych” satelitów, ale 35 lat później zdjęcie Gardnera nabrało nieco innego znaczenia. W 2019 r. na sprzedaż jest już sam kosmos.

Niebiańska sztuka

Lena Okajima chce na zawsze zmienić to, jak patrzymy na nocne niebo. Młoda Japonka założyła w 2011 r....

13211

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]