Kosmos tanio sprzedam

Nadchodzą trudne czasy dla astronomów. Przestrzeń kosmiczna wkrótce zaroi się od turystów, dzieł sztuki i reklam.

Reklama

Ładowanie...

Kosmos tanio sprzedam

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Nadchodzą trudne czasy dla astronomów. Przestrzeń kosmiczna wkrótce zaroi się od turystów, dzieł sztuki i reklam.
Astronom Dale Gardner na tle uszkodzonych satelitów, odzyskanych i zapakowanych do ładowni promu Discovery podczas misji STS-51-A, 1984 r. NASA
1

14 listopada 1984 r., gdzieś nad południowymi stanami USA, astronauta Dale Gardner kończył dzień ciężkiej pracy. W ciągu trwających łącznie 12 godzin spacerów, wraz z towarzyszącym mu Josephem Allenem, schwytał dwóch uciekinierów: satelity Palapa B-2 i Westar 6, wystrzelone na niewłaściwe orbity. Oba zostały zapakowane do ładowni promu Discovery. Solidnie wykonaną robotę Gardner postanowił uczcić żartem. Pozując na tle ładowni promu – i kuli ziemskiej – wyciągnął z kieszonki skafandra kartkę z napisem „For sale” (Na sprzedaż), co Allen uwiecznił na zdjęciu.

Znak miał odnosić się do odzyskanych właśnie „nieco używanych” satelitów, ale 35 lat później zdjęcie Gardnera nabrało nieco innego znaczenia. W 2019 r. na sprzedaż jest już sam kosmos.

Niebiańska sztuka

Lena Okajima chce na zawsze zmienić to, jak patrzymy na nocne niebo. Młoda Japonka założyła w 2011 r....

13211

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]