Reklama

Kościół o niepełnosprawnych

23.03.2010
Czyta się kilka minut
Kościół podkreśla godność osób niepełnosprawnych jako "szczególnie podobnych do cierpiącego Chrystusa". Sobór Watykański II naucza, że są oni "żywym obrazem prawdziwego człowieka, ucieleśniają godność osobową". Konstytucja "Gaudium et spes" mówi, że niepełnosprawność może być drogą doskonałości osoby. "Jest charyzmatem - czyli łaską w służbie innym".
N

Najwięcej tekstów o niepełnosprawnych powstało za pontyfikatu Jana Pawła II. W dokumencie na Międzynarodowy Rok Osób Upośledzonych z 1981 r. czytamy: "Z punktu widzenia integralnego humanizmu, (...) niedopuszczalna jest nawet hipoteza, jakoby Bóg »pomylił się«, stwarzając niepełnosprawne dziecko". W Liście apostolskim "Salvifici doloris" (1984 r.) Papież podkreślił, że powołaniem niepełnosprawnych jest "uczyć świat, czym jest miłość", bo dzięki ich współdziałaniu z innymi "mogą zrodzić się owoce duchowe, które stanowią przejmującą lekcję dla ludzi zdrowych". Rok później Papież w motu proprio "Dolentium hominum", ustanawiającym Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, umieścił niepełnosprawnych jako jeden z priorytetów jej działania. W homilii z okazji Jubileuszu Osób Niepełnosprawnych wygłoszonej w Rzymie 3 grudnia 2000 r. podkreślił, że "Bóg pozwala się widzieć i ...

2917

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]