Reklama

Kościelno-polityczne déjà vu

Kościelno-polityczne déjà vu

08.06.2015
Czyta się kilka minut
Jedna z niedziel podczas kampanii prezydenckiej 1990 r.
D

Do Krakowa przyjeżdża premier Tadeusz Mazowiecki. Po intensywnym dniu chce uczestniczyć we mszy. Doradcy polecają mu dominikanów, problem w tym, że na mszę o godz. 19.00 premier spóźnia się o kilkanaście minut. Z powodu entuzjastycznego nastawienia do Mazowieckiego zmysł duszpasterski dominikanów zawodzi i decydują się poczekać. Na dodatek, gdy premier pojawia się w kościele, posadzony jest w pierwszej ławce. Błąd szybko się mści. Msza o godz. 19.00 to znana msza młodzieżowa, podczas której młodzi sami przygotowują i przedstawiają przez mikrofon wezwania Modlitwy Wiernych. Natychmiast pojawia się wezwanie: „Módlmy się, by już nigdy żaden premier nie przeszkodził w mszy świętej”.
Po 25 latach podobny błąd zostanie popełniony podczas krakowskich uroczystości Bożego Ciała. Znowu zmysł duszpasterski zawodzi: nieukrywany entuzjazm dla prezydenta elekta sprawia, że Andrzej Duda zaproszony jest do ołtarza i staje obok metropolity krakowskiego. Profanum polityki wkracza w przestrzeń sakralną, tak jakby ćwierćwiecze wolności niczego nas nie nauczyło.
Wygląda na to, że zarówno Andrzej Duda, jak ludzie odpowiedzialni za Kościół zapomnieli, iż powyborcze przetasowanie sceny politycznej zawdzięczamy „młodym niezadowolonym”. Czy można sądzić, że nie wystawią oni politykom i duszpasterzom rachunku za manipulowanie religią? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy nie za dużo u hierarchów Kościoła Katolickiego w Polsce politycznego udziału w przestrzeni religijnej? Do tego wyraźnie ukierunkowanej w negatywną ocenę obecnie rządzących. Swoje kazania w procesjach Bożego Ciała przeważnie tym celom poświęcali.Zmienili się w w agitatorów dawnego stylu.Już zapomnieli, że powinni być pasterzami. Sądzę, że swymi wystąpieniami wcale nie budują swego autorytetu.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]