Reklama

Kościele, do gruntów spiesz się powoli

Kościele, do gruntów spiesz się powoli

04.12.2017
Czyta się kilka minut
Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego, który utrzymał wyrok niższej instancji w sprawie zwrotu gruntów jednej z parafii, kończy epokę, gdy Skarb Państwa był niemal bezradny wobec roszczeń majątkowych Kościoła.
P

Przypomnijmy: parafia św. Jerzego w Puńcowie ubiegała się o zwrot 15 ha gruntów zabranych jej tuż po wojnie. Starostwo w Cieszynie, które użytkuje ziemie, odmówiło, sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że parafii nie wywłaszczono, bo jej grunty przeszły na własność państwa zgodnie z ustawą z 1950 r. Wyrok podtrzymujący sentencję WSA zamyka Kościołowi drogę do dochodzenia roszczeń w postępowaniach administracyjnych. W 2011 r. zlikwidowano przecież Komisję Majątkową, której działalność doczekała się dotąd 28 śledztw prokuratorskich. Parafiom i zakonom zostaje więc droga sądowa. Można rzec – ­nareszcie.

Komisja przyznała Kościołowi 143,53 mln zł i 65 538 hektarów gruntu. To wciąż ledwie połowa majątku odebranego mu w Polsce po II wojnie, ale biorąc pod uwagę społeczny kontekst tej restytucji trudno nie przyznać, że na wolniejszej, ale wnikliwszej analizie kolejnych spraw zyska również sam poszkodowany. W rachunku strat i zysków Kościół nie uwzględniał dotychczas opinii wiernych. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]