Reklama

Rachunki krzywd

Rachunki krzywd

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Ustawa reprywatyzacyjna zostanie uchwalona do końca roku - zapowiedział premier Donald Tusk podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Izraelu. Niezależnie od tego, jaką postać ostatecznie przyjmie, i tak będzie spóźniona o kilkanaście lat.
Katowice-Nikiszowiec: roszczenia reprywatyzacyjne domniemanych spadkobierców firmy Giesche dotyczą jednej trzeciej miasta / fot. Marek Maruszak / Forum
Z

Zwroty w naturze często są już niemożliwe, rekompensaty mogą rozłożyć budżet na łopatki, a poszkodowani, procesując się latami z własnym państwem, są przekonani, że zrobi ono wszystko, by nie zmierzyć się z bezprawiem sprzed ponad półwiecza. Inna sprawa, że nie jest możliwe usatysfakcjonowanie wszystkich zainteresowanych: ani byłych właścicieli, ani tych, którzy sądzą, że jakiekolwiek zwroty czy odszkodowania są nieporozumieniem. Zawsze jednak "jakieś" rozwiązanie jest lepsze niż żadne. Choćby dlatego, że nie utwierdza w osobach wywłaszczonych poczucia podwójnej krzywdy: najpierw wyrządzonej przez nie swoje państwo, a potem przez swoje, tyle że zwlekające z rozwiązaniem ważnej dla nich kwestii.

Akcje z antykwariatu

Z "Czarnego ogrodu" Małgorzaty Szejnert dowiadujemy się, jak upadła firma Giesche, funkcjonująca na Dolnym...

19271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]