Reklama

Wszystko przez Bieruta

Wszystko przez Bieruta

23.05.2016
Czyta się kilka minut
Jego dekret miał pomóc Warszawie w dźwignięciu się z ruin. Dziś jest kulą u nogi i źródłem patologii.
Warszawa, ul. Widok, 2 marca 2012 r. Fot. Jacek Wajszczak / REPORTER
2

26 października 1945 r. Krajowa Rada Narodowa kierowana przez prezydenta przyjęła prawo o własności gruntów, niezbyt precyzyjnie nazywane „dekretem Bieruta”.

– Jednym pociągnięciem pióra pozbawiono warszawiaków własności – mówi Tadeusz Koss, wiceprezes Zrzeszenia Właścicieli Nieruchomości Warszawskich, który od 27 lat walczy w imieniu byłych właścicieli o zwrot majątków.

Dekret przewidywał, że wszystkie grunty znajdujące się w granicach miasta przejdą na własność państwa. Można się było od tej decyzji odwołać i poprosić nowe władze, by dotychczasowe prawo własności zamienili na wieczyste użytkowanie gruntu, ale władza rzadko się na to godziła. Na ponad 15 tys. wniosków złożonych w tej sprawie tylko 303 zostały uwzględnione. Tuż po przejęciu gruntów na właścicieli spadł kolejny cios: dowiedzieli się, że – już bez żadnej podstawy prawnej – ich kamienice przejmuje skarb...

16758

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]