Reklama

Konsumenci drugiej kategorii

Konsumenci drugiej kategorii

25.09.2017
Czyta się kilka minut
25 procent. Na tyle ryby w paluszku rybnym możecie liczyć, jeśli urodziliście się w Austrii.
GETTY IMAGES GETTY IMAGES
N

Nie tej jedynej prawdziwej, którą Józef Roth zaraża kolejne generacje ludzi skłonnych uciekać przed życiem w książki, lecz tej udawanej, kadłubkowej. Mimo że to tylko cień państwa, skazany na istnienie z jednym płucem, przekłutą komorą serca i zaoraną pamięcią, to potrafi zadbać o każdego spożywcę, nawet – a może przede wszystkim – tego karmiącego się tyleż kaloriami, co iluzjami. Bo, przyznajcie sami, czy zasługuje na pełnię praw konsumenckich obywatel przekonany, iż paluszek rybny widział kiedyś rybę choćby przez lornetkę? A jednak wiedeński rząd nakazał kłaść do paluszka co najmniej jedną czwartą ryby. Na tyle nie może liczyć nawet sąsiad z potężnych Niemiec.

Jeśli temat ten nie przewinął się w ostatniej kampanii wyborczej, to dlatego zapewne, iż zasadniczo Niemcy są na przeciwległym biegunie narzekania na gorsze towary pod tą samą marką. Wie o tym każdy bywalec dowolnego...

6010

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]