Reklama

Kuchenny gender

Kuchenny gender

10.04.2017
Czyta się kilka minut
„Była Wielkanoc i liczyłem na to, że »oni« także jedzą kiełbasę i piją...”.
Fot. anexperimentalcook
Fot. anexperimentalcook
Z

Zbigniew Herbert żalił się w liście do Miłosza, że ubecy wezwali go w takim czasie na rozmowę, przy okazji dał zaś dowód, że ma raczej niskie mniemanie o obyczajach świątecznych „panów w czarnych garniturkach”. Niepokojące jest słówko „także” – czy Herbert miał na myśli po prostu kiełbasiany lud polski, którego moczarowcy (był rok 1969) stanowili emanację? A może również siebie, snującego w Wielką Sobotę „Domysły na temat Barabasza” nad zmrożoną butelką? Oby wyczerpująca biografia, na którą wszyscy czekamy, pomogła to rozstrzygnąć. Wiem za to z pewnością, że jadał bigos. Otóż kolega mój przywołał na Facebooku postać przyjaciela zmarłego poety i taką scenkę, gdy spotkali się w późny wieczór stanu wojennego: „pani Katarzyna już spała, więc autor »Pana Cogito« sam zdjął z balkonu gar bigosu, przygrzał go, rozlał do kieliszków wódkę”.

Można by w pierwszym odruchu pomyśleć, że owa...

6134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]