Reklama

Ładowanie...

Konkret na talerzu

09.05.2016
Czyta się kilka minut
W tendencji do ucieczki przed konkretem jedzenia, zamaskowaniem istoty spożywanej rzeczy, widzę skondensowany do granic wytrzymałości lęk przed bezpośredniością przeżycia.
Fot. DEAGOSTINI / GETTY IMAGES
Fot. DEAGOSTINI / GETTY IMAGES
C

Czterdzieści. Najbardziej przenicowana liczba w kręgu naszej cywilizacji. Ani Wielki Post nie trwa tyle dni – a przecież powinien, na pamiątkę pobytu Jezusa na pustyni – ani Jego wniebowstąpienia nie świętujemy czterdziestego dnia po Wielkiej Nocy, choć nie ma przecież wątpliwości, że wtedy właśnie ów fakt nastąpił (por. Dz 1, 3). Z czwartku przenieść święto na niedzielę – jest w tym zacny praktyczny zamysł, żeby ułatwić pracującym wiernym udział, ale i wielkie napomnienie, że tylko ludzie małej wiary kręcą się w kółko wokół dosłowności.

Przy czym akurat czytania przepisane na ten dzień kierują nasze myśli szczególnie w stronę konkretu i dosłowności. Oto Jezus ukazuje się apostołom, ci ogarnięci niewiarą sądzą, że ujrzeli ducha. Na co On, na dowód, „żeciem ja tenże jest”, każe im dotknąć swoich rąk i nóg, bowiem duch nie ma ciała ani kości. Dalej jednak nie wierzyli, być może...

6149

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]