Reklama

Konkret na talerzu

Konkret na talerzu

09.05.2016
Czyta się kilka minut
W tendencji do ucieczki przed konkretem jedzenia, zamaskowaniem istoty spożywanej rzeczy, widzę skondensowany do granic wytrzymałości lęk przed bezpośredniością przeżycia.
Fot. DEAGOSTINI / GETTY IMAGES
Fot. DEAGOSTINI / GETTY IMAGES
C

Czterdzieści. Najbardziej przenicowana liczba w kręgu naszej cywilizacji. Ani Wielki Post nie trwa tyle dni – a przecież powinien, na pamiątkę pobytu Jezusa na pustyni – ani Jego wniebowstąpienia nie świętujemy czterdziestego dnia po Wielkiej Nocy, choć nie ma przecież wątpliwości, że wtedy właśnie ów fakt nastąpił (por. Dz 1, 3). Z czwartku przenieść święto na niedzielę – jest w tym zacny praktyczny zamysł, żeby ułatwić pracującym wiernym udział, ale i wielkie napomnienie, że tylko ludzie małej wiary kręcą się w kółko wokół dosłowności.

Przy czym akurat czytania przepisane na ten dzień kierują nasze myśli szczególnie w stronę konkretu i dosłowności. Oto Jezus ukazuje się apostołom, ci ogarnięci niewiarą sądzą, że ujrzeli ducha. Na co On, na dowód, „żeciem ja tenże jest”, każe im dotknąć swoich rąk i nóg, bowiem duch nie ma ciała ani kości. Dalej jednak nie wierzyli, być może...

6149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]