Reklama

Królewskie ziele

Królewskie ziele

09.08.2015
Czyta się kilka minut
Dzień miałem królewski nie tylko w telewizorze, pękającym od majestatu sztandarów, złoceń i szamerunku, ale i w kuchni, z której śledziłem wydarzenia odurzony jej zapachem.
Bazylia Fot. Profimedia / CORBIS
S

Sprawiedliwość i prawo podstawą jego tronu... W czwartek przy okazji inauguracji nowej prezydentury rzecznik kurii wyjaśniał, iż Psalm 97 jest stałą częścią liturgii w święto Przemienienia Pańskiego, zatem jego czytanie podczas mszy w katedrze nie miało wydźwięku politycznego. Zamurowało mnie. Czy naprawdę w tym ugotowanym przez upał i chore ambicje mieście ostałem się jako ostatni przy zdrowych zmysłach, bo do głowy by mi nie przyszło łączyć Pisma – choćby nie wiem, jak „pasowało” – z przygodnymi sprawkami polityków?

Takie rzeczy wolno tylko artystom. Oto Rafael, malując w ostatnich miesiącach życia „Przemienienie”, umieścił u stóp góry Tabor, na której Jezus rozmawia z Mojżeszem i Eliaszem, scenę uzdrowienia epileptyka. Jak pamiętamy, uczniowie, pod nieobecność Mistrza, nie umieli sobie poradzić z tym zadaniem. Jezus, zniecierpliwiony, wypędza złego ducha, a na pytanie...

6126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]