Reklama

Klucz do papieża

Klucz do papieża

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Na pojmowanie zła przez Ratzingera kluczowy wpływ wywarł czas III Rzeszy: doświadczenie nazizmu i wojny nauczyło go, że "zło jest najbardziej uwodzicielskie, gdy jawi się jako coś zwyczajnego".
C

Ci, którzy chcą zrozumieć Benedykta XVI, powinni najpierw zrozumieć, co to jest Heimat - pisze w opublikowanej właśnie biografii papieża amerykański historyk Brennan Pursell. Niemieckie słowo "Heimat" - w wolnym przekładzie na polski: ziemia rodzinna, ojcowizna, ale także w sensie duchowym i kulturowym - odnosi się do dziedzictwa i korzeni, do miejsca, które ukształtowało człowieka. W przypadku Josepha Ratzingera takim miejscem jest kraina jego dzieciństwa: Bawaria.

"Benedykt z Bawarii. Intymny portret papieża i jego ojczyzny" ("Benedict of Bavaria, An Intimate Portrait of the Pope and His Homeland", wyd. Circle Press, 2008) to raczej skromna objętościowo biografia (218 stron), ale napisana z konkretnej perspektywy: osobistych doświadczeń autora. Wychowany w "hedonistycznej" (jak sam zauważa) Kalifornii, Pursell zainteresował się katolicką teologią podczas...

2648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]