Reklama

Ładowanie...

Słaba wiara silnego Kościoła

04.09.2006
Czyta się kilka minut
W dniach 9-14 września Benedykt XVI złoży wizytę w diecezjach Monachium, Ratyzbony i Pasawy. Przybędzie do mocno przetrzebionego Kościoła.
Wzgórze koło Ratyzbony. Benedykt XVI odprawi tu Mszę 12 września.
K

Kiedy bp Tadeusz Pieronek z grupą polskich księży relacjonował Janowi Pawłowi II reakcje rodaków na jego wybór, ten na końcu zapytał: "»A pili?«. »Tak, pili - odpowiedzieliśmy chórem. - W Krakowie dzwon Zygmunta długo nie mógł zadzwonić, bo dozorca, który miał klucz, poszedł na piwko«". Po wyborze kard. Ratzingera w dzwony bito w całych Niemczech, w bawarskich piwiarniach trącano się Paulanerem, ale wierni w monachijskiej katedrze wypełnili ją tylko po brzegi. Tylko? Tak, bo w przekładzie z niemieckiego "wypełnić po brzegi" oznacza "zająć wszystkie miejsca siedzące". Niemcy to nie Polska.

Wierzący postchrześcijanie

Chociaż... Ówczesny kanclerz Schröder jako jeden z pierwszych pospieszył z gratulacjami dla Benedykta XVI, pisząc o "wielkim zaszczycie, który spłynął na Niemcy". Co konkretnie miał na myśli, zdradził prezydent...

19509

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]