Reklama

Klasztorna regeneracja

Klasztorna regeneracja

23.08.2014
Czyta się kilka minut
Katolickie opactwa oazami dla potrzebujących wytchnienia od codzienności? Niewierzący, którzy szukają w nich duchowych przeżyć? Tak już jest na Zachodzie – i powoli zaczyna się u nas.
K

Kiedy mieszkałem we Francji, usłyszałem od Cecile, mojej paryskiej znajomej (zdeklarowanej agnostyczki), że wiele razy bywała w żeńskich klasztorach katolickich – aby się „wyciszyć”. Wynajmowała surową celę w opactwie, przez kilka dni żyła w innym tempie w średniowiecznych murach i na łonie przyrody (opactwa położone są często w odludnej i malowniczej okolicy).
Czy każdy może tak po prostu mieszkać z mniszkami? Cecile: – Oczywiście. Jeśli chcesz, możesz pójść na mszę, ale nikt cię nie zmusza. A siostry nie odmówią ci, jak zwrócisz się do nich z prośbą o duchowe porady.
Porwany przez zakonnicę
Podobnie jak we Francji czy Belgii klasztorne, lecz otwarte na świat azyle można odnaleźć w Polsce. Wystarczy odwiedzić choćby klasztory benedyktyńskie pod Krakowem: męski w Tyńcu i żeński w Staniątkach.
Ten drugi, najstarszy żeński klasztor tego zakonu w...

8303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]