Reklama

Klasztorna regeneracja

Klasztorna regeneracja

23.08.2014
Czyta się kilka minut
Katolickie opactwa oazami dla potrzebujących wytchnienia od codzienności? Niewierzący, którzy szukają w nich duchowych przeżyć? Tak już jest na Zachodzie – i powoli zaczyna się u nas.
K

Kiedy mieszkałem we Francji, usłyszałem od Cecile, mojej paryskiej znajomej (zdeklarowanej agnostyczki), że wiele razy bywała w żeńskich klasztorach katolickich – aby się „wyciszyć”. Wynajmowała surową celę w opactwie, przez kilka dni żyła w innym tempie w średniowiecznych murach i na łonie przyrody (opactwa położone są często w odludnej i malowniczej okolicy).
Czy każdy może tak po prostu mieszkać z mniszkami? Cecile: – Oczywiście. Jeśli chcesz, możesz pójść na mszę, ale nikt cię nie zmusza. A siostry nie odmówią ci, jak zwrócisz się do nich z prośbą o duchowe porady.
Porwany przez zakonnicę
Podobnie jak we Francji czy Belgii klasztorne, lecz otwarte na świat azyle można odnaleźć w Polsce. Wystarczy odwiedzić choćby klasztory benedyktyńskie pod Krakowem: męski w Tyńcu i żeński w Staniątkach.
Ten drugi, najstarszy żeński klasztor tego zakonu w...

8303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]