Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Kazik zmienia swoich

Kazik zmienia swoich

17.10.2016
Czyta się kilka minut
Mroczne oblicza dzielnicy, troje młodych autorów. Oto literacki obraz miejsca, które nie przywiązuje się do mieszkańców, w weekendy zmienia ich jak rękawiczki, a w tygodniu woli zostać samo.
Ogródek jednego z pubów na krakowskim Kazimierzu, lipiec 2015 r. Fot. Jerzy Ochoński / PAP
P

Podobno „Kazik zmienia swoich bardziej niż jakakolwiek inna dzielnica”. Wychowany na Kazimierzu wie np., że nie można dać sobie w kaszę dmuchać, bo jak cię raz sfrajerzą, to będziesz frajerem do końca życia. Tak przynajmniej twierdzi urodzony tutaj pisarz Łukasz Orbitowski. A skoro tak twierdzi, to trzeba mu uwierzyć na słowo.

Podobnie jak dwóm młodym pisarkom, Weronice Murek i Dominice Słowik. Troje autorów podjęło wyzwanie rzucone przez krakowski Festiwal Kultury Żydowskiej i stworzyło literackie portrety dzielnicy w krótkich tekstach prozatorskich. Gdyby uczynić je kanwą filmu, powstałby thriller, horror, w najlepszym wypadku film sensacyjny. Co ciekawe, ulubione miejsce dionizji krakowian zyskuje w tych portretach mroczny charakter i pozostawia bez chwili oddechu.

Kazimierzowskość w użyciu

Na pozór wszystko jest w porządku: w opowiadaniu „...

9834

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]