Reklama

Katolicy rozdają karty

Katolicy rozdają karty

13.02.2016
Czyta się kilka minut
Przez dziesięciolecia walczyli w Stanach Zjednoczonych o swoje polityczne prawa. Dziś bez pozyskania większości ich głosów nie da się wygrać wyborów.
Amerykańskie katoliczki witają papieża Franciszka. Filadelfia, wrzesień 2015 r. Fot. Samuel Corum / GETTY IMAGES
S

Senator Ted Cruz, który przed kolejną porcją prawyborów z wigorem zabiega o głosy katolickich wyborców, oświadczył niedawno na jednym z wieców, że gdyby John F. Kennedy żył współcześnie, to należałby do prawego skrzydła Partii Republikańskiej. Cruz, senator z Teksasu i republikański kandydat na kandydata na prezydenta USA, próbował dowieść, iż będący ikoną lewicy JFK sprzeciwiałby się „muzułmańskiej nawale”, popierałby twardą politykę na Bliskim Wschodzie i broniłby chrześcijańskich wartości w wojnach kulturowych.

Dywagacje Cruza spotkały się z powszechnym oburzeniem. W imieniu zbulwersowanych głos zabrał jedyny wnuk zamordowanego w 1963 r. prezydenta-katolika, Jack Kennedy Schlossberg, syn jego córki Caroline, która reprezentuje rząd Obamy na placówce w Tokio. „Dziadek, który jako jedyny dotąd katolik wygrał wybory prezydenckie, musiał bronić swojego wyznania, bo z jego...

15182

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]