Reklama

Już zostaliśmy wskrzeszeni

Już zostaliśmy wskrzeszeni

30.03.2018
Czyta się kilka minut
Okres wielkanocny, celebrujący najważniejszą tajemnicę naszej wiary, jest w naszej codzienności słabo obecny. Chcemy to zmienić. Dlatego proponujemy refleksję nad zmartwychwstaniem.
Ryszard Otręba „56d”, rysunek, 1989 r. ARCHIWUM ARTYSTY
W

W Wielkim Poście uczestniczymy w rekolekcjach, podejmujemy postanowienia, angażujemy się w rozmaite duchowe ćwiczenia. Liczba wielkopostnych oraz pasyjnych pieśni i nabożeństw wskazuje na intensywność przeżywania przygotowania do Wielkanocy. Po świętach nasze zaangażowanie spada. Życie na powrót staje się powszednie. A przecież już nic nie powinno być takie samo. Św. Paweł przypomina: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w swoich grzechach” (1 Kor 15, 17). Nasze zbawienie dokonuje się już teraz poprzez wejście w rzeczywistość zmartwychwstania.

W Liście do Efezjan możemy przeczytać zaskakujące słowa, że Bóg nas „martwych w przewinach, razem z Chrystusem ożywił (…) razem wskrzesił i posadził na wyżynach niebiańskich w Chrystusie Jezusie” (Ef 2, 5-6). Autor Listu za natchnieniem Boga odkrył, że zmartwychwstanie Jezusa nie jest...

4127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zawsze teraz.

Ale to bohater jego książek, nieudany mag Rincewind, powiedział, że jeśli Bòg jest naprawdę, to albo każdy dzień jest święty, albo żaden.

a W. Oszajca napisał kiedyś: "Cała bowiem czasoprzestrzeń jest prasakramentem, bo samo bycie jest znakiem odwiecznej Miłości". To samo miał chyba na myśli J. Tischner pisząc o chrześcijańskim "sanctum" znoszącym pogański podział na sacrum i profanum. To miał też chyba na myśli Ewangelista pisząc, że w momencie śmierci Jezusa zasłona przybytku rozdarła się na dwoje... Ale wszystko dalej kręci się wokół świętych miejsc, świętych przybytków, których strzegą zastępy kapłanów w świętych szatach... Ale może też dlatego, że trudno pogodzić świadomość, że cały świat ma być znakiem Bożej Miłości, gdy jest zarazem areną krwawej i okrutnej, trwającej miliony lat biologicznej walki o życie, i co najmniej teatrem surowych reguł życia społecznego... Czy jeśli się przebudzę/(zmartwychwstanę?) nie zacznę dostrzegać tym ostrzej i pełniej absurdu biologicznego istnienia...?

ze juz zmartwychwstalismy przemieszczajac sie nadal na tym lez padole najnowszym mercedesem stale wedlug slynnego SURSUM CORDA i Niemieckiej precyzji zawartej w Ich Credo w slowach:"...AUFGEFAHREN IN DEN HIMMEL..." zyjac w dwoch rzeczywistosciach jednoczesnie.

brzmi jak nieco innym językiem pisane fragmenty nauk buddyjskiej Dharmy

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]