Reklama

Ładowanie...

Już nigdy nie będzie takiego przedmiotu...

03.12.2012
Czyta się kilka minut
Przyczyną kolosalnej polskiej zapaści i odmowy czytania jest schematyczna obróbka dzieł literackich w szkole. Czas na Kulturę 2.0!
Spektakl „PoBOYowisko w Krakowie”. Teatr Nieco Mniejszych Form z gimnazjum im. Aleksandrowicza w Krakowie pod kierunkiem polonistki Agnieszki Rzepki-Basty, 2012 r. Fot. Archiwum Teatru
B

Byłem ekspertem ministerstwa w trakcie prac nad nową podstawą programową języka polskiego. Jestem autorem kilku cykli podręczników dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Od lat na Wydziale Polonistyki UJ przygotowuję nauczycieli polonistów, ucząc ich twórczego podejścia do zawodu, który nigdy nie przestał być misją.

A jednak uważam, że nadchodzi nieuchronny zmierzch języka polskiego – jako przedmiotu szkolnego nauczania w dotychczas znanym kształcie. Zniszczenia dokonują trzy kompleksy przyczyn: nieprzystawalność treści kształcenia do możliwości percepcyjnych nastolatka (brak narzędzi odbioru i zdolności kontemplacji tekstów), zmiana paradygmatu kulturowego z literackiego na audiowizualny oraz oddziaływanie zaawansowanego zaplecza technologicznego, dzięki któremu bez wysiłku można ominąć każdą lekturową rafę, także dwanaście tysięcy wersów „Pana Tadeusza” czy kilkaset...

15077

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]