Reklama

Ładowanie...

Wielki błękit

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Na półkach leżały spodnie w rozkosznej bludżinsowej tonacji. Mówiliśmy na nie "lewisztrausy", co oznaczało, że lepszych dżinsów po prostu nie ma.
Słynne dżinsy oczami słynnego artysty: Andy Warhol, "Levi’s" (1984) /fot. Andy Warhol Foundation / Corbis
O

Od kiedy zacząłem świadomie nosić długie spodnie, wiedziałem, że tylko jeden ich typ jest tego godny - dżinsy. I tak pozostało do dziś. Z prawdziwą niechęcią wkładam inne, i to tylko wtedy, gdy opresywność poczucia poprawności obyczajowej ujawni się z całą mocą. Względy społeczne nie są jednak w stanie zdusić wewnętrznego ja, które - pozbawione w pewnych okolicznościach dżinsowego przyodziewku - czuje się niepełne i nie do końca swoje.

Dopuszczam (ale tylko "gdzieś w tyle głowy"), że może być w tym coś patologicznego. Jeśli jednak miałbym się dobrowolnie poddać jakiejś kuracji, to tylko homeopatycznej, wedle hasła "podobne lecz podobnym". Co polecam uwadze producentów spodni denimowych.

Pierwszą miłością

były wranglery z modnej w latach 60. i 70. linii Blue Bell. Kiedy leżały w stosikach na półkach odzieżowych...

10799

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]